Przebudowa Ulicy Pomorskiej

Remont jest jedną z większych inwestycji na naszym osiedlu i choć jeszcze dobrze się nie zaczął, już zdążył obudzić sporo emocji. Wszystko przez kostkę brukową i spór o zachowania historycznego charakteru ulicy. Na szczęście wypracowano kompromis i będziemy mieć i wybrukowane kostką torowisko i tak bardzo potrzebną, nową i gładką, asfaltową jezdnię.

Inwestycja podzielona jest na etapy: pierwszy rozpoczął się już w listopadzie 2021 i do remontu poszedł pierwszy, stumetrowy odcinek od Mostu Pomorskiego do ulicy Cybulskiego. Prace mają potrwać siedem miesięcy, więc do czerwca 2022. Z obliczeń wynika, że jeszcze przed wakacjami, będziemy mogli przejść się po nowej nawierzchni chodnika, wymieniona będzie też jezdnia, wyremontowana ścieżka rowerowa, pojawi się nowe przejście dla pieszych.

Drugi etap, to kompleksowa przebudowa ulicy Pomorskiej, wraz z wymianą sieci podziemnych, więc energetycznej, gazowej, XIX-wiecznej kanalizacji, wymiana nawierzchni jezdni, chodników, dodanie ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych i nasadzenia zieleni.

W efekcie, firma, która wygra przetarg, przebuduje blisko kilometr jezdni, torowiska, wybuduje ponad 6 km nowych chodników, ponad 2,1 km dróg rowerowych. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, do którego przystąpiło 5 firm: Torpol, Budimex, Pro-Tra Building i konsorcjum Kobylarnia z Mirbud i Zakład Sieci i Zasilania z Instal-Lech.

Pieniądze na inwestycję pochodzą z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski ład”. W październiku ogłoszono, że Wrocław będzie miał do rozdysponowania 112mln. zł i pieniędzy wystarczy na pierwszy etap rewaloryzacji Bastionu Sakwowego, czyli Wzgórza Partyzantów, budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Ślęzę w ciągu ul. Trawowa-Francuska i na ul. Pomorską. Z czego na Nadodrze trafi lwia cześć przyznanych w ramach programy środków i 88.825,000 zł zostanie wykorzystanych na remont ulicy Pomorskiej, na odcinku od Dubois do wiaduktu przy Reymonta.

Przebudowa Ulicy Pomorskiej
Przewiń na górę